Poradnik Stardew Valley – podstawy [PC]


Wprowadzenie


użyciem swojego doświadczenia oraz paru obcojęzycznych źródeł postanowiłem stworzyć poradnik Stardew Valley – wiedza powszednia, w którym właśnie podzielę się wiedzą z rodakami, a przede wszystkim wskazówkami co do tego na co należy uważać, o co dbać, czy czym się zająć. Na próżno jest tu szukać wyjaśnień typu czym jest pasek zdrowia czy jak wygląda sterowanie. Zakładam, że osoby, które zdecydowały się zagrać w anglojęzyczną grę, wiedzą też jak generalnie grać w gry wideo. Celem poradnika jest raczej zwrócenie uwagi na elementy rozgrywki, o których nieszczególnie jesteśmy z początku poinformowani, a warto się nimi zainteresować, ba, dobrze byłoby o nich nie zapomnieć! Dlatego jeśli zależy Ci drogi graczu na tym, aby dziadek był z Ciebie dumny, skorzystaj z poniższych porad. Zbiór ten został podzielony na trzy pory dnia, są to: poranekpołudnie oraz wieczór. Zależało mi na umieszczeniu informacji w taki sposób, żeby ewentualnie skorzystać z nich w takiej kolejności, ale droga wolna.
Udanych zbiorów!


Poranek


poranku każdy z mieszkańców Pelican Town dopiero podnosi się z łóżka. Zanim opuszczą oni swoje ognisko domowe, spędzą w nim jeszcze trochę czasu. Wiadomo, śniadanie ważna rzecz! Haley musi się jeszcze umalować, a Alex jednak nie będzie zwlekać i ustawi się pod swoim ulubionym drzewem. Ty graczu także nie masz na co czekać. Do roboty.


Obejrzyj telewizję!


Wbrew pozorom telewizor w Twoim domu nie służy temu, żebyś się roztył i zjadał te wszystkie świeżo zerwane truskawki, kiedy mógłbyś je dla zysku sprzedać. Tak naprawdę ma wiele do zaoferowania, jeżeli chodzi o programy śniadaniowe.

Weather Report poinformuje Cię o jutrzejszej pogodzie. Gdyby był to deszcz, będziesz mógł wtedy zapomnieć o podlewaniu swoich grządek. Ponadto skoro już wiesz, że jutro będzie padać, to dobrze będzie pójść ulepszyć swoją konewkę u kowala, co zajmuje właśnie dwa dni. W takim przypadku i ulepszysz swoją konewkę, i Twoje rośliny na następny dzień nie pozostaną bez wody.

Fortune Teller to nikt inny jak wróżbita. Załóżmy, że któregoś dnia powie Ci, że duszki są szczęśliwe, to oznacza, że dziś masz większą szansę na znalezienie drabin w kopalni, a nawet uda Ci się uzyskać więcej plonów. Zaś jeśli stwierdzi, że duchy są niezadowolone… cóż, po prostu powiedzmy, że świat nie będzie Ci sprzyjał. Warto dodać, że niektóre przygotowane dania mogą mimo to podwyższyć statystykę Szczęścia, oczywiście tylko na dany dzień.

Livin’ Off The Land jest programem, który w zasadzie nie robi nic więcej, jak tylko mówi o ciekawostkach i wskazówkach dotyczących życia na farmie. Być może dowiesz się czegoś, o czym samemu nie powiedziałem w tym poradniku.

The Queen of Sauce to ostatni program w ramówce, nie mniej istotny od pozostałych, bo uczy Cię przepisów kulinarnych. Przyda się zarówno Tobie, jak i innym mieszkańcom doliny, w końcu kiedyś ktoś z nich będzie mieć urodziny i wilczy apetyt.

Jeśli pominąłeś któryś z odcinków Livin’ Off The Land lub The Queen of Sauce, to nie martw się, dlatego że po drugim roku seria zaczyna się powtarzać.


Sprawdź tablicę!


W mieście znajduje się sklep Pierre’a, przed wejściem do niego jest jeszcze bardzo przydatna tablica, czasem z wykrzyknikiem na niej. Możesz tam przyjmować zadania od innych mieszkańców, za których wykonanie otrzymasz nagrodę (dodatkowo dany mieszkaniec Cię polubi) albo sprawdzić kalendarz z datami urodzin czy wydarzeń w mieście, w końcu dobrze jest wszystko sobie zorganizować.


Zaplanuj swój dzień!


Czas w grze to coś, na co będziesz zwracać uwagę bez przerwy. Zastanawiasz się nad czymś? Wstrzymaj grę. Nie ma sensu tracić cennego czasu na myślenie… jakkolwiek źle, by to nie zabrzmiało. Każdy ma swoją rutynę i ta też jest uzależniona od czasu, więc dobrze byłoby sobie to wszystko zgrać z pozostałymi mieszkańcami. Jeśli szczególnie chcesz go sobie zaoszczędzić, to w ramach rozwijania swojej farmy możesz stworzyć jej plan poza grą. W ten sposób od razu będziesz wiedzieć co, gdzie i jak postawić.

Musisz też zwracać uwagę na datę! Dobrze planuj zbiory, bo jeśli Twoja roślina nie rośnie w następnej porze roku, a nie zdąży urosnąć w bieżącej, to zwiędnie.


Południe


ego południa czeka Cię wiele pracy. Pewnie zdecydowałeś już jak spędzisz ten dzień, inni też mają sporo na głowie. Ale hej, hej! Ty nie pozwól sobie tak bardzo tym zaprzątać głowy, być może warto będzie przy okazji się co nieco rozejrzeć, hm? Zrywając się z biura nie liczyłeś chyba na wieczne wakacje? Jeszcze przyjdzie na to czas.


Zbierz surowce!


Jeśli masz pokłady niezużytej energii, zawsze warto wykorzystać ją na zbieranie surowców. Zbieraj drewno, muszelki, kamień – wszystko, co stanie Ci na drodze. Poza jednym – poza trawą na Twojej farmie. Dopóki nie zbudujesz silosu, nie ścinaj jej, bo później przyda się jako siano dla Twoich zwierząt. Reszta również może się przydać, dlatego sprzedaż czegokolwiek dobrze jest przemyśleć. 300 sztuk drewna na przykład pozwoli Ci odblokować część plaży dostępnej w mieście.


Jak najszybciej zbuduj silos!


Zwierzęta hodowlane to drogi interes. Wcześniej warto jest zbudować na swojej farmie silos, który pozwoli zebrać Ci z użyciem kosy siano na pożywienie dla tych zwierząt. Im wcześniej, tym lepiej! Dodatkowo warto pomyśleć o zbudowaniu więcej niż jednego, gdyż jedno pomieści tylko 240 sztuk siana, a zimą w przypadku większej gromadki to może nie wystarczyć. Koszt jednego silosu to 100 sztuk kamienia, 10 sztuk gliny, 5 sztabek miedzi i 100g.


Skorzystaj ze skrzyń!


Kiedy masz już za dużo rzeczy, a nie uniesiesz wszystkiego, warto jest korzystać ze skrzyń. Stworzenie jednej kosztuje nas tylko 50 sztuk drewna. Dobrze mieć ich kilka, jak nie kilkanaście rozsianych po całej farmie z jasnym przeznaczeniem, żeby zaoszczędzić sobie czasu i nie biegać w tę i we w tę, bo czegoś się zapomniało. Część można podzielić na nasiona, część na zbiory, wszystko wedle uznania.


Kup nowy plecak!


Po prostu. Żeby nosić przy sobie więcej i zbierać więcej.
Dostępny jest w sklepie Pierre’a. Pierwszy za 2,000g, drugi za 10,000g.


Nie wyrzucaj śmieci!


Nie chodzi tutaj o pouczanie Cię w ramach ochrony środowiska, ale po prostu, zachowaj śmieci. Patyki, gazety, nawet rozbite okulary warto gdzieś zachować. Jeśli wejdziesz w posiadanie maszyny do recyklingu, będziesz mógł z nich uzyskać faktycznie przydatne materiały.


Użyj nawozów!


Dzięki nawozom różnego rodzaju otrzymujesz szansę na zdobycie lepszych jakościowo plonów czy zapewnienie im nawodnienia na następny dzień. Te lepsze są naturalnie więcej warte. Sam proces ich rozwoju za sprawą nawozu też może zostać przyspieszony. Więc jeśli zostało Ci się trochę żywicy, która wypada przy okazji rąbania drzew, to warto ją wykorzystać właśnie w ten sposób.


Posadź rośliny obok siebie!


Niektóre z plonów mogą złączyć się w jeden tworząc giganta. Żeby takiego uzyskać wystarczy, że będziesz sadzić rośliny obok siebie w siatce 3×3, a żeby zwiększyć szanse to 3×4. Przy ścinaniu czegoś takiego siekierą otrzymujemy więcej plonów niż normalnie.


Postaw kwiatki obok uli!


Większość kwiatków, które postawisz obok ula sprawią, że miód wytworzony przez pszczoły będzie innego typu i więcej wart!


Stwórz produkty ze swoich zbiorów!


Nie ma potrzeby sprzedawać wszystkiego od razu. Jeśli masz jajka, możesz z pomocą maszyny do majonezu stworzyć majonez. Ten będzie więcej warty. Takich maszyn jest wiele, podobnie jak możliwości. Nie muszę chyba mówić, że takie wino dla przykładu to wyjątkowo lukratywny biznes.


Zaprzyjaźnij się z ludźmi!


Warto jest poświęcić trochę czasu na rozmowę z każdym, każdego dnia. Możesz na przykład odwiedzać bar wieczorami, tam zawsze znajdzie się parę osób.

Każdy z mieszkańców Pelican Town ma swój wątek fabularny. To oczywiście niesie za sobą nagrody. Na różnych poziomach przyjaźni możesz otrzymywać prezenty albo nawet specjalne przepisy kulinarne. A niektórzy zaoferują specjalne usługi. No i co najważniejsze… jedna z tych osób może zostać Twoim mężem lub Twoją żoną. A wtedy każdego poranka otrzymasz gotowe śniadanie. Czasem też Twój partner bądź partnerka pomoże Ci na farmie.

To jak bardzo Cię lubią zależy od tego, czy z nimi rozmawiasz, czy wręczasz im prezenty i czy pamiętasz o ich urodzinach. Niektóre decyzje w wydarzeniach i wykonywane dla nich zadania także przynoszą punkty, wliczane do serduszek. Każde serduszko to 250 pkt. Sama rozmowa na przykład, to od 10 do 20 punktów.


I ze zwierzętami!


Okazuje się, że o zwierzęta też należy dbać. Staraj się je regularnie głaskać, budować dla nich płot, wypuszczać je za dnia czy zadbać o ogrzewanie zimą. Nie chodzi tylko o ich wirtualne dobre samopoczucie, bo kiedy są szczęśliwe, będziesz też otrzymywać od nich produkty lepszej jakości.


Odwiedź pustynię!


Kiedy odblokujesz pustynię dzięki jednemu z pakietów w Community Center (autobus), warto ją odwiedzać. Nie tylko znajduje się tam nowa kopalnia, ale i sklep z przedmiotami, w tym z nasionami normalnie niedostępnymi w Pelican Town. W środku Oasis, bo tak nazywa się to miejsce, znajduje się jeszcze kasyno. A poza budynkiem znajdziesz jeszcze wiele innych ciekawostek i tajemnic, nie tylko piach.


Odwiedź ukryty las!


Jeśli masz już ulepszoną siekierę, to możesz dostać się do specjalnego miejsca w lesie. Na lewo od miasta, w górę od wieży czarodzieja znajduje się drewniany bal, który po porąbaniu odblokowuje nam drogę do dalszej części lasu z podobnymi balami. Warto odwiedzać to miejsce codziennie, bo surowiec, który z nich otrzymujemy jest niezwykle przydatny i lepszy od zwykłego drewna.
Zrób zakupy na pchlim targu!


W każdy piątek i niedzielę nieopodal wspomnianej części lasu pojawia się sklep, którego asortyment jest losowy. Warto tam zajrzeć, bo możemy tam trafić na wszystko, od jedzenia przez przedmioty po nasiona wszelkiej maści.


Kup czapeczkę!


W lesie znajduje się jeszcze inny sklep, który sprzedaje przedmioty kosmetyczne, konkretniej mówiąc czapki, kapelusze. Żeby jednak sklep się otworzył, wcześniej trzeba odblokować przynajmniej jedno osiągnięcie. Z każdym kolejnym przedmiotów jest więcej.
Wykop robaki!


Robaki chowają interesujące przedmioty, między innymi artefakty, książki czy po prostu glinę. Dlatego należy pamiętać o tym, żeby zawsze zabierać ze sobą motykę.


Oddaj znaleziska do muzeum!


Wszystko co znajdziesz, a nie ma opisu, warto oddać do muzeum. Nie tylko otrzymasz za to nagrody, ale i w końcu odblokujesz nowy obszar gry!


Grzeb w śmieciach!


Może tytuł nie jest zbyt zachęcający, ale nie uwierzysz, co czasem można znaleźć w śmieciach. Tylko jedna uwaga – lepiej, żeby nikt Cię nie zauważył, inaczej ludzie zmienią o Tobie zdanie!


Uzupełnij pakiety!


Każdy uzupełniony pakiet w Community Center nie tylko oddaje w Twoje ręce fizyczną nagrodę, ale i odblokowuje nowe obszary czy nowe budynki. Dla przykładu, jedna z paczek odblokuje wagony, za pomocą których możesz szybciej się przemieszczać po mieście.


Wędkuj!


Ryby to też nie najgorszy zysk. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym wędkarzem musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Jeśli zauważysz gdzieś bąbelki w wodzie, tam zarzucaj wędkę. To pozwoli Ci łowić szybciej. Przy okazji nie zarzucaj wędki z użyciem całej siły, tylko w połowie – efekt jest mniej więcej ten sam, a przy użyciu większej siły niepotrzebnie zużywasz więcej energii. Przy samym wędkowaniu próbuj zdobywać okazjonalne skrzynie. I wędkuj o różnych porach. Niektóre ryby są dostępne tylko o określonych godzinach, o określonej porze roku i o określonej pogodzie. No i to co złowimy zależy jeszcze od miejsca, niektóre ryby są w rzece, niektóre w morzu, a niektóre… w kanałach.

Z użyciem lepszej wędki możesz jeszcze zakładać przynętę, która pozwoli Ci wędkować szybciej. Później pojawi się jeszcze opcja założenia spławika, który z kolei pomoże Ci w niektórych procesach wędkowania.

Oprócz samej wędki możesz użyć jeszcze Crab Pot , które umieszczasz w wodzie wraz z przynętą i następnego dnia wyciągasz z niego między innymi krewetkę czy rozmoczoną gazetę.


Zwiedź kopalnię!


Co pięć poziomów trafisz na windę, która zapisze Twój postęp. Im niżej, tym na ciekawsze rzeczy możesz liczyć. Co dziesiąty poziom w nagrodę otrzymujesz specjalny przedmiot. W samej kopalni znajdziemy jeszcze oczywiście przedmioty wyrzucane przez potwory czy wodę, w której można wędkować w poszukiwaniu niezwykłych ryb. To co najważniejsze, to znajdujące się w kopalni surowce, takie jak żelazo i inne, które pozwolą Ci ulepszać narzędzia i tworzyć więcej rzeczy. To o czym warto może pamiętać, to żeby zabierać ze sobą schody – stworzenie ich to koszt 99 sztuk kamienia. Pozwalają Ci one prędko zejść na dół, jeśli nie uda Ci się znaleźć drabiny. Dodatkowo używaj znalezionych bomb albo twórz własne, dzięki nim nie tracisz energii, a też utorujesz sobie drogę. Jeśli napotkasz robaki, szybko je zabij, gdyż lada moment zaczną latać i staną się bardziej niebezpieczne. I bądź ostrożny podczas mgły, ostrzega Cię ona przed falą przeciwników.

W samej lokacji na szczycie kopalni znajdziesz jeszcze krasnoluda, ukrytego za skałą po prawej, który okaże się później przydatniejszy, jeśli odnajdziesz starożytne zwoje, żeby zrozumieć jego język.

Kiedy osiągniesz najniższy poziom lokalnej kopalnii, otrzymasz klucz do następnej znajdującej się na pustyni.

Na wyprawy tego typu przygotuj sobie jedzenie!


Jedz!


Nie jedz tylko, kiedy masz mało energii. Niektóre dania mogą podwyższyć Twoje statystyki, takie jak atak, szczęście czy szybkość. Oczywiście tylko na dany dzień.


Wieczór


koniec dnia tuż tuż i Ty umęczon całym dniem roboty wleczesz wyczerpane nożyska w kierunku swojej farmy. Pozostali być może już śpią albo jeszcze konsumują kolację z rodziną. Kolego, koleżanko. Tylko że dzień się jeszcze nie skończył. Myślisz, że uda nam się zrobić coś ponadprogramowo? Mam parę pomysłów…


Sprzedaj to, czego nie potrzebujesz!


Wszystko co zdobyłeś możesz sprzedać w skrzyni znajdującej się obok Twojego domu, złoto otrzymujesz następnego dnia rano. Jeśli potrzebujesz pieniędzy od razu, możesz zająć się sprzedażą w lokalnym sklepie, ale to musisz zrobić już za dnia, kiedy jest otwarty.

Nigdy nie sprzedawaj wszystkiego. Jeśli masz owoce swojej pracy o dobrej jakości , zachowaj parę, gdyż później mogą się przydać, na przykład na prezent.


Uważaj na pasek energii!


Energia to najistotniejsza statystyka w grze. Permanentnie zwiększyć można ją tylko zjedzeniem Stardrop . Dzienny zasób zużywa korzystanie z narzędzi, łowienie ryb czy zjedzenie czegoś niestrawnego. Warto więc o nią zadbać.

  • Jeśli nie używasz narzędzi, odłóż je – jeśli masz jakieś w swoim ręku, może zdarzyć się, że użyjesz go niepotrzebnie i Twoja energia spadnie w dół. Ewentualnie jako aktywną możesz ustawić swoją broń, ta w przeciwieństwie do reszty nie zabiera energii.


  • Włącz opcję Always Show Tool Hit Location – ta opcja dostępna w ustawieniach gry pozwala zobaczyć, które miejsce masz zaznaczone kursorem. Warto mieć ją włączoną, żeby przypadkowo nie uderzyć w niepożądane miejsce i nie tracić przy tym energii.


Energię można uzupełniać jedzeniem czy odwiedzinami w SPA. Ważnym jest, żeby nie zbijać energii do zera, inaczej nasza postać będzie przemęczona i/lub nawet straci przytomność (z tym może czekać Cię kara finansowa). Wtedy następnego dnia postać obudzi się z mniejszą ilością energii niż normalnie. Podobna zasada dotyczy snu. Jeśli chcemy odzyskać całe zdrowie i energię musimy kłaść się spać przed 12:00AM. Maksymalny czas przez automatycznym zaśnięciem to 2:00AM (zasłabnięcie z karą jak przy utracie przytomności), a im dłużej odmawiamy sobie snu, tym mniej energii odzyskamy.


Zakończenie


o proszę! Dotarłeś do końca. I jak, graczu? Podobał Ci się ten poradnik Stardew Valley? Nauczyłeś się czegoś nowego? Śmiało zostaw komentarz, powiedz co myślisz! Ślicznie za to dziękuję!Pierwotnie ten poradnik ukazał się na moim koncie Steam.

Zobacz również: Poradnik Stardew Valley – jak wziąć ślub

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *